Love Grows Here

If there is something that makes me more excited than the smell of morning coffee, it is growing my own food. It’s like having a baby. You plant the seed, you water it, you’re taking care of it, watching it grow up. And when you finally harvest the fruit you feel satisfaction, achievement, pride. And then you cook the perfect meal out of this little miracle and you can proudly say: I grew these ingreidents.

It’s little things like this that fill my soul with happiness. I can feel the love, I can feel the warmth. I’m connecting with the Earth. And to me life is all about little things.


Jestli je něco, co mě činí nadšenější než vůně ranní kávy, je to pěstování vlastních plodin. Je to jako mít miminko. Zasadíte semínko, zaléváte jej, staráte se o něj, sledujete jak roste. A když konečně sklidíte plod, cítíte uspokojení, úspěch, hrdost. A pak z tohoto malého zázraku uvaříte dokonalé jídlo a můžete hrdě říct: To já jsem vypěstovala tyto ingredience.

Jsou to maličké věci jako tyto, které naplňují mou duši štěstím. Cítím tu lásku, cítím to teplo. Spojuji se se Zemí. Podle mého život je celý o malých věcech.

SAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURES

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s